Najem Okazjonalny czy Wynajem Okazjonalny: Rozwiewamy Wątpliwości
Najem Okazjonalny – co to takiego?
Najem okazjonalny to rodzaj umowy najmu zawieranej pomiędzy właścicielem mieszkania a najemcą. Umowa najmu okazjonalnego w odróżnieniu do tradycyjnej umowy najmu nie może być podpisana na dłuższy okres czasu niż 10 lat. Dodatkowo wymaga ona oświadczenia od najemcy w formie aktu notarialnego o dobrowolnym poddaniu się egzekucji w wyznaczonym przez komornika terminie. W przeciwieństwie do zwykłej umowy najmu Najem Okazjonalny lepiej zabezpiecza wynajmującego, dając mu możliwość szybszego pozbycia się najemcy ze swojego lokalu. Najemca również może czuć się zabezpieczony, gdyż wynajmujący nie może go wyrzucić z mieszkania bez wykazania ze złamał on któryś z punktów umowy. A więc dla obu stron, jest to umowa zabezpieczająca.
Umowa najmu okazjonalnego to obecnie najchętniej wybierana forma najmu. Czego potrzebujesz do podpisania takiej umowy?
- Umowa Najmu Okazjonalnego – jest to bardziej rozbudowana forma umowy najmu, w której muszą znajdować się odpowiednie zapisy, wymagające od najemcy oświadczenia w formie aktu notarialnego dobrowolnego poddania się egzekucji w przypadku złamania, któryś z zapisów umowy.
- Oświadczenie innego właściciela o możliwości zamieszkania w lokalu (oświadczenie o adresie) – jest to najistotniejszy załącznik do umowy najmu okazjonalnego. By wykonać akt notarialny u Notariusza, najemca musi posiadać oświadczenie właściciela innego lokalu o możliwości zamieszkania w jego lokalu, w przypadku gdy dojdzie do eksmisji najemcy. Według prawa, musi być to lokal na terenie polski, dlatego też największy problem z tego typu dokumentem mają osoby z zagranicy, chcące wynająć mieszkanie w Polsce. Wedle ustawy o
- Akt notarialny dt. dobrowolnej egzekucji – akt ten wykonuje najemca u notariusza, przedstawiając mu umowę najmu okazjonalnego podpisaną z właścicielem lokalu oraz z oświadczeniem właściciela innego lokalu, a czasem również z oświadczeniem najemcy, który potwierdza, że w przypadku eksmisji przeniesie się pod wskazany adres. Wykonanie aktu jest obligatoryjne, gdyż na podstawie tego dokumentu, właściciel będzie mógł ubiegać się o klauzulę wykonalności w sądzie, jeśli najemca okaże się nieuczciwy.
Cały komplet dokumentów powinien trafić w ręce właściciela, który musi zgłosić umowę najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego, gdzie będzie odprowadzał podatek z tytułu przychodu.
To na jaki czas zostanie podpisana umowa najmu okazjonalnego, zależy jedynie od ustaleń pomiędzy wynajmującym a najemcą.
Wynajem okazjonalny – co to takiego?
Zanim najem okazjonalny jako forma umowy zaczęła być tak popularna jak obecnie, na rynku przez lata funkcjonował wynajem okazjonalny. Czym jest i czym się różni od najmu okazjonalnego? Przede wszystkim rodzajem umowy i czasem trwania. Wynajem okazjonalny to nic innego jak najem krótkoterminowy, który oparty jest na zwyklej umowie cywilno-prawnej, która ma nieokreślony lub określony czas trwania. Często najem krótkoterminowy nie wymaga podpisywania umowy pomiędzy wynajmującym a najemcą, obecnie cały proces odbywa się poprzez strony internetowe pośredniczące w wynajmie lokalu od kilku godzin, nawet i do kilku miesięcy. Rzadko zdarza się, by najem ten trwał rok lub dłużej, zazwyczaj w takich przypadkach podpisywana jest zwykła umowa najmu lub umowa najmu okazjonalnego. W przypadku najmu krótkoterminowego, czas ten zazwyczaj dotyczy od kilku do kilkunastu dni. Wynajem ten jest mniej bezpieczny i bardziej naraża wynajmującego na koszty związane z nieprawidłowym użytkowaniem jego lokalu niż w przypadku długoterminowego najmu. Często właściciele ubezpieczają się na wypadek zniszczeń lub platformy, dzięki którym możemy takie mieszkanie wynająć wlicza w opłatę ubezpieczenie z tego tytułu.
Wynajem okazjonalny, a może raczej najem krótkoteminowy,pomimo podobnie brzmiącej nazwy nie jest tym samym co Najem Okazjonalny. Należy pamiętać zasadniczą różnicę w umowach i czasie trwania najmu w obu przypadkach. Dodatkowo zabezpieczenie zarówno właściciela jak i najemcy jest całkowicie inne.
Podsumowanie:
W zależności od tego, jak chcemy wykorzystać potencjał naszej nieruchomości warto rozróżniać najem okazjonalny od najmu krótkoterminowego i w miarę możliwości, zabezpieczyć się najlepiej jak możemy przed nieuczciwymi najemcami. Przyczyni się to do bezpiecznego zarobku i spokojnej głowy.